Surreallovers - collage and digital art exhibition

Surreallovers – wystawa kolażu i sztuki cyfrowej

Surreallovers – wystawa kolażu i sztuki cyfrowej
Galeria Retroavangarda Jerozolimskie Business Park
06.12.2022 – 28.02.2023
Kurator wystawy: Anna Kłos


Na wystawie zaprezentowanych jest kilkadziesiąt prac sześciu autorów z sześciu różnych stron świata.  Wszystkich autorów łączy zamiłowanie do kolażu i do nurtu surrealizmu, do którego nawiązują w odmienny sposób. Mimo wspólnego klucza autorzy zachowali swój indywidualny styl. W prezentowanych przez nich cyklach widać wpływ kultury i tradycji kraju, z którego pochodzą.

Przyjrzyjmy się bliżej pracom zebranym na wystawie:
Mamy tu solarne kolaże Allen Ladd – artystki z Peru. Kwadratowe grafiki z wyraźną dominantą inspirowane są astronomią i sztuką peruwiańską. Sycylijka Sara Vattano prezentuje cztery magiczne kolaże cyfrowe. Kompozycje te składają się z wielu starannie dobranych elementów w odrealnionej skali – jak ze snu. Jest w nich architektura antyczna, fotografie w stylu retro, atrybuty starożytnych bogów oraz symbole przestrzeni i czasu.
Ekspozycja w Galerii Retroavangarda obejmuje także misternie wykonane projekty autorstwa Koji Nagai – mistrza kolażu z Japonii. W tych fascynujących, pełnych detali projektach odnajdziemy wpływy awangardy, inspiracje współczesną kulturą Japonii, japońskim plakatem lat 50. Artysta chętnie wykorzystuje motywy botaniczne oraz fragmenty XIX wiecznych rycin. Mimo bardzo wielu źródeł inspiracji jego serie prac są spójne i mają wyraźnie zdefiniowany osobisty styl. Na osobną uwagę zasługują cyfrowe kolaże Tan Tolga Demirci, artysty z Turcji, absolwenta szkoły filmowej. Jego dzieła nawiązują bezpośrednio do sztuki filmowej, która jest jego główną pasją. Są jednocześnie bezpośrednim nawiązaniem do twórczości Salvadora Dali – najsłynniejszego surrealisty. Surrealistyczny duch widoczny jest także w kolażach Francuza Leo Litha. Ich nostalgiczny nastrój przypomina nam o nieuchronnym upływie czasu.
Nieco inny charakter ma 12 kolejnych prac należących do meksykańskiego artysty Guillermo Flores. Jego projekty zachwycają dużą ilością elementów i pomysłowością ich łączenia. Artysta chętnie odwołuje się do relacji człowieka ze środowiskiem naturalnym. W jego cyfrowych kolażach odnaleźć możemy egzotyczne kwiaty i dzikie zwierzęta. Jest w nich też wiele odniesień do sztuki i kultury Meksyku, z którego pochodzi artysta.

Artyści biorący udział w wystawie:
Allen Ladd / Peru
Sara Vattano / Sycylia
Koji Nagai / Japonia
Tan Tolga Demirci / Turcja
Leo Litha / Francja
Guillermo Flores / Meksyk

Galeria Retroavangarda Jerozolimskie Business Park
Galeria czynna od wtorku do piątku: w godz. 11.00–19.00
Aleje Jerozolimskie 146D, 02–305 Warszawa
www: retroavangarda.com
e-mail: retroavangarda.com@gmail.com


Scroll to Top