Opera pekińska – międzynarodowa wystawa plakatu

Opera pekińska – międzynarodowa wystawa plakatu – 07.03.2023 – 26.05.2023
Kuratorzy wystawy w Warszawie: dr Anna Kłos i dr Li Xu
Wernisaż: 7 marca (wtorek) godzina 18.00
Galeria Retroavangarda Jerozolimskie Business Park
Al. Jerozolimskie 146 D, Warszawa

Od 7 marca 2023 w Galerii Retroavangarda Jerozolimskie Business Park można oglądać Międzynarodowe Biennale Plakatu, którego tematem jest opera pekińska.

Na biennale nadesłano 1196 projektów z całego świata. Międzynarodowe jury wyselekcjonowało 200 plakatów do prezentacji w Internecie, na wystawach i do katalogu. Wystawa w Galerii Retroavangarda w Warszawie jest pierwszą z cyklu planowanych wystaw pokonkursowych. Kolejne prezentacje plakatów na temat opery pekińskiej odbędą się w 2023 roku w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (w ramach International Poster Biennale Lublin), w Chinach i w Meksyku.
Na potrzeby prezentacji w Galerii Retroavangarda w Warszawie kuratorzy wybrali ponad 80 najlepszych prac autorstwa wybitnych artystów zajmujących się sztuką plakatu. Każdy z artystów w nieco inny sposób spojrzał na tradycyjną operę chińską. Wystawa jest zatem przeglądem różnorodności stylów we współczesnym plakacie światowym i odniesieniem do tradycji kultury chińskiej.

Opera pekińska to najbardziej znana forma chińskiej opery, mająca rangę klasycznego teatru narodowego. Ukształtowała się w połowie XIX wieku, a w 2010 roku została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO.

Opera pekińska oparta jest na symbolice i alegorii. Miejsce i czas akcji określa najczęściej muzyka, a dekoracja jest sprowadzona do minimum. Aktorzy posługują się symbolicznymi rekwizytami i tak na przykład bat w ręku oznacza jazdę konną, wiosło przeprawianie się przez rzekę, chorągwie za plecami prowadzenie oddziału wojskowego. Funkcję i pozycję społeczną postaci ukazują noszone przez aktorów stroje, zaś maski – charakter granej postaci. Maska czerwona oznacza człowieka uczciwego, biała kłamcę, żółta wojownika, zaś złota bóstwo. Te i inne symbole opery pekińskiej odnajdziemy na prezentowanej wystawie w Galerii Retroavangarda.

Organizatorzy: Retroavangarda, International Poster Biennale Lublin, WIT Szkoła Wyższa pod auspicjami PAN, Guangxi Normal University Press, Art A&B, Apollo Rida.

Lista artystów wybranych do wystawy w Galerii Retroavangarda w Warszawie: Agnieszka Węglarska, Aram Huerta, Cai Junhui, Carlos Andrade, Chang Linlin, Chen Jie, Chen Yonglan, Zhou Xinyi, Chia Hsiang Lee, Chia-Hui Lien, Chunyu Lee, David Blaiklock, David Torrents, Dong Jin, Du Huanhuan, Li Mingliang, Enci Chen, Erin Wright, Ersan Sarıkahya, Ferenc Kiss, Fidel Pena, Gang Cao, Shiting Liu, Gary Tong, German Jimenez, Ghazal Hosseini, Gitte Kath, Guo Yu, Peng Linyan, Zhang Yuan, He Bingsong, Huan Xiang, Huizhou Li, István Horkay, Ivan Misic, Ivette Valenzuela, Jaime Nieto, Jan Rajlich Jr, Jiahui He, Ke Yi, Kathiana Cardona, Keith Kitz, Lampo Leong, Lech Mazurek, Lex Drewiński, Li Jiancheng, Li Lu, Li Qilong, Lin Hung Chang, Lin Kuisen, Tang Jiao, Linlin Chang, Lisa Winstanley, Lu Xing, Luo Rongbiao, Martin Mendelsberg, Masoud Saffari, Mirosław Pawłowski, Monika Starowicz,  Ovidiu Hrin, Pang Xingshao, Patrycja Longawa, Paweł Pacholec, Rashid Rahnama, Rikke Hansen, Scott Laserow, Sebastian Smit, Sha Feng, Shaofei Zhang, Shi Qi-xin, Shuting Wang, Stanislav Stankoci, Tirso Ceazar Pons, Wang Siyu, Wesam Mazhar Haddad, Wojciech Osuchowski, Wu Pengzai, Xuejun Song, Xurina, Xuwei Zhang, Yang Bo, Yao Jiaxu, Yaoqi Li, Yecoir Zhao, Yuan Xuening, Zbigniew Latała, Zhang Keqing, Zhang Keqing, Zhang Qingshuang, Zhang Zeshan, Zuobiao Peng. 


fotorelacja z otwarcia wystawy:

Scroll to Top