Malarstwo, grafika, plakat – druga wystawa w Galerii Retroavangarda Jerozolimskie Business Park

7 czerwca 2018 odbyło się otwarcie drugiego pokazu sztuki współczesnej w Galerii Retroavangarda Jerozolimskie Business Park w Warszawie. Wystawa rozlokowana jest w trzech różnych przestrzeniach lobby biurowca przy Alejach Jerozolimskich 146D i obejmuje malarstwo, grafikę i plakat.

Malarstwo reprezentowane jest przez Jacka Gowika – absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zestaw kilkunastu abstrakcyjnych obrazów olejnych pochodzi z ostatniego okresu twórczości artysty i nie był wcześniej prezentowany. Wielkoformatowe prace cieszące się zainteresowaniem kolekcjonerów doskonale komponują się z nowoczesnymi wnętrzami. Jacek Gowik ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, a w marcu tego roku otrzymał wyróżnienie w II Przeglądzie Sztuki Współczesnej Nowa Awangarda w Galerii Szyb Wilson w Katowicach.

W drugiej części lobby znajduje się wystawa grafik Ryszarda Gieryszewskiego. Wybrane prace pochodzą z ostatnich 30 lat twórczości artysty. Ryszard Gieryszewski to jeden z czołowych polskich współczesnych twórców zajmujących się grafiką artystyczną. Urodził się w 1936 roku w Warszawie. W latach 1959-1964 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach profesorów Aleksandra Kobzdeja i Andrzeja Rudzińskiego. Był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON w Szwajcarii. Jego twórczość zaprezentowano na ponad 30 wystawach indywidualnych oraz kilkuset wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Za prace malarskie i graficzne otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Prace Ryszarda Gieryszewskiego znajdują się w muzeach w kraju i za granicą.

Specyfiką Galerii Retroavangardy jest łączenie różnych dziedzin współczesnej sztuki. Stałym elementem wystaw jest więc sztuka plakatu. Na drugiej wystawie w Galerii Plakatu Retroavangardy można oglądać prace 17 artystów z 10 krajów:

Peter Bankov (Russia)
Adan Paredes Barrera (Mexico)
Agustina Cosulich (Argentina)
Fabian Emmanuel (Mexico)
Stefan Fähler (Germany)
Mario Fuentes (Ecuador)
Mono Grinbaum (Argentina)
Aram Huerta (Mexico)
HOMEWORK (Jerzy Skakun & Joanna Górska) (Poland)
Krzysztof Iwański (Poland)
German Jimenez (Colombia)
Daisuke Kashiwa (Japan)
Leo Lin (Taiwan)
Christopher Scott (Ecuador)
Byoung Il Sun (South Korea)
Mieczysław Wasilewski (Poland)
Andrzej Wieteszka (Poland)

Misją galerii jest promocja dobrej sztuki i poszerzanie kręgu odbiorców stąd prezentacja prac w miejscu publicznym, w którym pracuje na co dzień wiele osób. Łączenie w tym samym czasie wystaw malarstwa, grafiki i plakatu pozytywnie wpływa na ożywienie miejsca, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Kurator wystawy: Anna Kłos
Wystawa potrwa do polowy września 2018.
Galeria czynna od wtorku do piątku: w godz. 11.00–19.00

fot. Tomasz Kłos i Mariusz Syperek

1 thought on “Malarstwo, grafika, plakat – druga wystawa w Galerii Retroavangarda Jerozolimskie Business Park”

Comments are closed.

Scroll to Top