Anna Kłos – wystawa indywidualna w Galerii Korekta

Anna Kłos
I N E I N A N D E R­
indywidualna wystawa kolaży
07.08.2020 – 2.10.2020
Galeria KOREKTA
ul. Mazowiecka 11a, Warszawa
Kurator wystawy: Dariusz Mlącki

Kolaże Anny Kłos ‘Ineinander’ („Jedno w drugim”) to najnowszy cykl kolaży prezentowany w Galerii Korekta. Tytuł wystawy dogłębnie mówi o idei kolażu, a zarazem jest ideą artystyczną samej Anny Kłos. Łączenie różnych materiałów, czasem wręcz z różnych epok i stylizacji, łączenie tekstów z obrazem, wywoływanie skojarzeń poprzez łączenie powszechnie funkcjonujących znaków i kolorów z tekstem i literą, starych papierów o specyficznym pięknym kolorycie z ostrą głęboką czernią, wprowadzanie czerwieni jako dominanty dopełniającej monochromatyczny zapis, przykuwają wzrok i wciągają widza w grę semantyczną z obszaru pamięci. Nośnikiem są znane nam elementy, które przypominają nam historie z przeszłości, ale forma jest nowoczesna.

Artystka zestawia elementy nie tylko po to by uzyskać harmonię i dobrą formalnie kompozycję, ale by uzyskać pogłębione emocje, wywoływane przewidzianymi lub zaskakującymi skojarzeniami. Strategię czy raczej koncepcję artystyczną dopełnia dobór szlachetnych materiałów o niezwykle wyrafinowanym kolorycie. Cykl jest spójny, pod względem formalnym jak i ideowym. W każdej z prac jest zapis gry wizualnej kończącej się przekazem dla każdego nieco innym. Sztuka ta jest wyrazem wolności, nie zamyka się, nie zmusza do interpretacji, pozwala percepcji swobodnie pozbierać odłamki znaków i znaczeń i przetworzyć je w wewnętrzny obraz u każdego z osobna. Jej twórczość jest kontynuacją wielkich mistrzów kolażu, Kurta Schwittersa i dadaistów. Koncepcja sztuki Anny Kłos jak i profil prowadzonej przez artystkę o oksymoronicznej nazwie Galerii Retroavangarda mają charakter poszukujący, otwierający nowe drogi, a zarazem przejawiają się wielkim szacunkiem do sztuki XX wieku, szczególnie awangardy. Odwoływanie się do osiągnięć sztuki nowoczesnej  jest hołdem, a zarazem inspiracją do tworzenia nowej awangardy czy może nawet nowej jakości artystycznej o formule jeszcze nienazwanej.

Dr Dariusz Mlącki

Anna Kłos, ur. Warszawie. Zajmuje się projektowaniem plakatów, książek i niekomercyjnych kolaży. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni plakatu prof. Juliana Pałki i prof. Mieczysława Wasilewskiego w 1999 roku. W tym samym roku rozpoczęła pracę dydaktyczną. W 2007 r. obroniła pracę doktorską pt. „Kolaż dadaistyczny, jako inspiracja mojej twórczości” na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie.

W latach 2002-2010 współpracowała z koncernem wydawniczym Bertelsmann Media, dla którego wykonała kilkaset projektów okładek książek i layoutów, głównie do wysokonakładowych tytułów. Brała udział w wielu konkursach i wystawach zbiorowych. Począwszy od 2008 r. prowadzi zajęcia z projektowania graficznego oraz wykłady z historii projektowania graficznego w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie. Od 2010 r. pełni funkcję pełnomocnika dziekana ds. kierunku Grafika, jest również członkiem Senatu uczelni oraz Rady Wydziału na kadencję 2013–2017 oraz 2017–21. W 2012 otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej. W 2017 roku zasiadała w jury Międzynarodowego Konkursu na Plakat pt. ‘Escucha mi Voz’ organizowanego w Meksyku pod patronatem UNESCO, a w 2018 roku była jurorem w Międzynarodowym Biennale Plakatu w Ekwadorze. Jest członkiem China International Design Educator Association (C-IDEA). W obszar jej zawodowych zainteresowań wchodzi nie tylko plakat, ale także współczesne malarstwo, grafika i rynek sztuki. Jest założycielką i właścicielką projektu Retroavangarda.

Wystawa indywidualna Anny Kłos w Galerii Korekta 07.08.2020 – 2.10.2020 – foto

Anna Kłos i Dariusz Mlącki w Galerii Korekta

Anny Kłos w Galerii Korekta

Przewiń do góry